Перейти до публікації
Пошук в
  • Додатково...
Шукати результати, які містять...
Шукати результати в...

consultant

Пользователи
  • Публікації

    1 162
  • Зареєстрований

  • Відвідування

Усі публікації користувача consultant

  1. У продовження теми (за матеріалами archiforum.org.ua/viewtopic.php?pid=5140#p5140). Пам'ятається, Головним юридичним управлінням було зазначено ще 15.10.2012 (w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webp … &skl=7), що із введенням статті 39-2 "законопроектом не розмежовано процедури обстеження та обов’язкового обстеження об’єктів будівництва". А також: "...контроль за дотриманням порядку проведення обстеження об’єктів та реалізацією заходів щодо забезпечення надійності та безпеки під час їх експлуатації здійснюється інспекціями державного архітектурно-будівельного контролю у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, чим, як вбачається, не враховуються вимоги статті 19 Конституції України в частині встановлення меж і способу здійснення повноважень органами державної влади виключно законом, а також частини четвертої статті 19 Господарського кодексу України, за якою “органи державної влади і посадові особи, уповноважені здійснювати державний контроль і державний нагляд за господарською діяльністю, їх статус та загальні умови і порядок здійснення контролю і нагляду визначаються законами..." Я що - пропустив зміни до Конституції? Чи може об неї зараз збираються витерти ноги?
  2. Настоящая работа для настоящих экспертов. По материалам: archiforum.org.ua/viewtopic.php?pid=5140#p5140 Нарешті Мінрегіон визнав маразмом ПКМУ від від 5 травня 1997 р. № 409 «Про забезпечення надійності й безпечної експлуатації будівель, споруд та інженерних мереж»! Натомість, з'явився проект нової постанови КМУ про порядок обов'язкового обстеження і паспортизації будівель і споруд ІІІ-ІV-V категорій складності - minregion.gov.ua/index.php?optio … mp;lang=uk Що найперше впадає у вічі: "Ця постанова набирає чинності з 7 липня 2013 року". Саме тоді починає діяти славнозвісна стаття 39-2 ЗУ "Про регулювання містобудівної діяльності" - - Стаття 39-2. Огляд, обстеження та паспортизація об’єктів - zakon4.rada.gov.ua/laws/show/5496-17 А іще має бути ДБН "Технічна діагностика, паспортизація та безпечна експлуатація будівель і споруд" - (ссылка устарела) Інакше - яка форма паспорту? А ще має бути процедура визначення "спеціалізованих організацій". Виникло питання стосовно "спеціалізованих організацій". Чи має право будь-яка посадова особа органу влади вимагати будь-які підтвердження статусу "спеціалізованої організації", оскільки це не передбачено жодним законом? Для довідки: Конституція України, стаття 19 - "...Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України."
  3. СТАНДАРТ ДЛЯ ВИЗНАЧЕННЯ КАТЕГОРІЙ СКЛАДНОСТІ - archipost.info/2013/05/18/standa … kladnosti/ Дискусійні питання в ДСТУ-Н Б В.1.2-16:2013 Визначення класу наслідків (відповідальності) та категорії складності об’єктів будівництва.
  4. ДCTУ-Н Б В.1.2-16:2013 Визначення класу наслідків (відповідальності) та категорії складності об'єктів будівництва. minregion.gov.ua/index.php?optio … mp;lang=uk Що відразу кидається у вічі - нема додатків із таблицями. Треба читати детально. Начебто, більш зрозуміло викладено можливі економічні збитки. Стане чинним із 1 вересня! Помітки на полях: 1. Щез напис на титулі: «НАСТАНОВА Система забезпечення надійності та безпеки будівельних об’єктів» 2. Розширене коло розробників. 3. В завданні на проектування і в Пояснювальній записці вказується тільки категорія складності без класу наслідків. 4. Раніше для комплексу визнався клас наслідків окремо для кожної будівлі. Тепер категорію складності визначають для комплексу в цілому. Для капремонту може враховуватись тільки частина об’єкту (п.4.14). А як бути із реконструкцією квартир під офіси? 5. Для СС-1 збільшили кількість людей, що періодично перебувають на об’єкті, із 50 до 100 (раніше була помилка). 6. Конкретний додаток Г для визначення рівня значення об’єктів. Раніше посилались на ЗУ «Про планування і забудову територій» - втратив чинність 17.02.2011. Тепер Додаток Г став не орієнтовним, а "допоміжним до п. 4.12". 7. Із додатку Б викинули приклад, а жаль. Зате, залишили незрозумілий термін «додаткових в’язів». Мабуть, російською це мало означати «дополнительных связей» - то українською мовою буде «додаткових зв’язків». 8. Від додатку Е із прикладами об’єктів IV та V категорій складності відмовились. Щоб не вводити в оману. 9. Зник і додаток Ж із прикладами видів робіт, при виконанні яких категорія складності об’єкту будівництва не визначається. Мабуть, його роль буде виконувати переобладнання і перепланування без дозволів (п.4.14). 10. Пропало N-2 (для офісів). Тому залишились N-1 і N-3 (кількість осіб, що перебувають поза об’єктом). 11. Змінилися вимоги до вибору карт для визначення розрахункової сейсмічної інтенсивності. 12. І під кінець – саме цікаве. При визначенні класу додатково в СС-3 вставляють об’єкти підвищеної небезпеки (ОПН) і сховища цивільного захисту (п.4.16). А от при визначенні категорії в V категорію добавляють об’єкти, що становлять підвищену екологічну небезпеку та об’єкти цивільного захисту (А.2). Логіка відсутня повністю. Адже V категорія має бути ідентична класу СС-3. Чому ж тоді такі різні вимоги? DSTU_viznachenja_klasu_naslidkiv.pdf
  5. Штраф накладає тільки посадова особа інспекції (ДАБІ). Стаття 97 КУПАП - тільки для громадян. В наказі помилково написали "фізичних осіб". Наприклад, фізичну особу-підприємця таким чином штрафувати не можна. Помилково також написали, що штрафують по Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» тільки юридичних осіб. Цей закон встановлює однакову відповідальність і юридичних осіб, і фізичних осіб-підприємців. Воно не сире, а дурнувате. Бо, якщо такі дилетанти, як я, помічають всі ці ляпи, то навіть не хочеться думати про рівень авторів наказу-95.
  6. Будівництво - це загальний термін, який включає в себе можливі варіанти: нове будівництво, реконструкцію, реставрацію, капітальний ремонт - ЗУ "Про архітектурну діяльність", стаття 4. Не є повноцінним будівництвом переобладнання, перепланування або технічне переоснащення. Ці три види робіт можуть входити складовими в реконструкцію або капітальний ремонт. Але в чистому вигляді - виходять за межі архітектурних законів.
  7. На сьогоднішній день окремі приміщення в складі будинку не можуть бути об'єктом будівництва - ЗУ "Про регулювання містобудівної діяльності", ст.4: "...Об'єктами будівництва є будинки, будівлі, споруди будь-якого призначення, їх комплекси, лінійні об'єкти інженерно-транспортної інфраструктури." Є проект закону, яким передбачається об'єктом будівництва вважати і частину будинку. От коли запишуть: "Об'єктами будівництва є будинки, будівлі, споруди будь-якого призначення, їх комплекси та частини, лінійні об'єкти інженерно-транспортної інфраструктури." - тоді і будете визначати код для своїх приміщень. І то не факт. Адже в класифікаторі змін не передбачається, а там написано наступне: "Об'єктами класифікації в ДК БС є будівлі виробничого та невиробничого призначення та інженерні споруди різного функціонального призначення. Одиницею класифікації в класифікаторі в основному є окрема будівля чи інженерна споруда (будинок, дорога, трубопровід тощо). Для комплексних будівель, що складаються з декількох будівель, кожна будівля може класифікуватися окремо... ...Будівлі, що використовуються або запроектовані для декількох призначень (комбіноване житло, готель і контора), повинні бути ідентифіковані за однією класифікаційною ознакою відповідно до головного призначення. Головне призначення повинне бути визначене таким чином: - обчислюється відсоткове співвідношення площ різних за призначенням приміщень будівлі в складі повної загальної площі з віднесенням цих приміщень згідно з їх призначенням чи використанням до відповідного класифікаційного угруповання; - потім будівля класифікується за методом "згори - донизу". Будівлю спочатку відносять до розділу (один розряд коду), що охоплює всю чи більшу частку всієї її загальної площі. Далі їх відносять до підрозділу (два розряди коду) - житлові будівлі, нежитлові будівлі за найбільшою питомою вагою площі в цій будівлі. Наступним кроком визначається група (три розряди коду) за найбільшою часткою всієї загальної площі в межах підрозділу. Нарешті, вибирається належність будівлі до класу (чотири розряди коду) за найбільшою часткою всієї загальної площі в межах групи..." Просто почитайте уважно Вступ до класифікатора.
  8. Вопрос классный! Вы подметили главное - отсутствие законных оснований для исключения из перечня объектов самозастроя любых хозяйственных построек. Технологически, большая часть списка хозпостроек из приказа-95 не сможет фигурировать самозастроем. Во-первых, это выходит за пределы человеческого разума - оформлять ввод новых ворот или цементированную дорожку к туалету. Во-вторых, самозастрой первоначально появляется в техническом паспорте, а там действует Инструкция - zakon1.rada.gov.ua/laws/show/z0582-01/page2 , в которой четко регламентировано, что считать, а что не считать самозастроем.
  9. Хочу вскружить голову грядущими изменениями в переоборудовании и перепланировке. По материалам: archipost.info/2013/05/07/deregulyaciya-pereobladnannya-i-pereplanuvannya/
  10. Miron VV! Я тоже не хочу употреблять на праздник ругательные обороты. Поэтому толерантно подчеркну: сертификация инженеров технической инвентаризации - незаконна. И пусть бросят в меня камень те, кто покажут мне закон, в котором фигурирует этот "инженер технической инвентаризации". Более того, буду благодарен за информацию о появлении такого вида работ "техническая инвентаризация" В ПКМУ-554. И пусть мне покажут программу подготовки таких инженеров к аттестации, или любую филькину грамоту Аттестационной комиссии, регламентирующей заполнение сертификата "инженеров технической инвентаризации". Даю подсказку, где искать: minregion.gov.ua/index.php?option=com_k2&view=itemlist&task=category&id=438%3Aprofes%D1%96jna-atestacz%D1%96ya-%D1%96nzhener%D1%96v-z-texn%D1%96chno%D1%97-%D1%96nventarizacz%D1%96%D1%97&Itemid=128&lang=uk
  11. В страстную пятницу не принято ругаться матом, поэтому смиренно констатирую только факты. Вот приняли приказ-95. Умные люди должны были написать в приказе, утверждая новый Порядок, что прекращается действие предыдущих приказов. А так - смотрю приказ-91 (zakon4.rada.gov.ua/laws/show/z0830-11) - "втратив чинність". Смотрю основание - приказ-304 (zakon4.rada.gov.ua/laws/show/z1132-12) - никаких упоминаний об отмене приказа-91. Ведь, в самом деле, приказ-91 самоликвидировался собственным пунктом 4. Вот и получается, что как-то раком-боком приказ-91 перестал действовать, а изменения к нему по приказу-304 все еще живы!
  12. Забавно, оказывается, в Греции есть все. Даже легализация самозастроя. С 2011 года половину узаконили, а теперь кинулись вопить, что это неконституционно - newsradio.com.ua/2013_05_02/Sud-Grec-viznav-nekonstituc-jnim-zakon-pro-legal-zac-ju-nezakonno-zvedenih-bud-vel/
  13. Как оказалось, вопрос становится не только актуальным, но и далеко не смешным. Один из "диких" наших сограждан, который считает, что "Фізичні особи — підприємці, які тепер прирівняні до юридичних осіб" могут быть оштрафованы до миллиона гривен - vilne.org.ua/index.php?option=com_content&view=article&id=16856:budivelna-amnistiya-zapracyuvala&catid=4:ekonomika&Itemid=11 Хозяйственный кодекс был принят еще в 2003 году. Согласно ст. 55, субъектами хозяйствования являются юридические лица и физические лица-предприниматели. Если кто-то это прочитал только сейчас - это его личные проблемы. "Фізичні особи відповідають за порушення законодавства згідно із Кодексом України про адміністративні правопорушення" - бред полного невежды! Кто видел в КУПАП упоминание о физических лицах - предпринимателях? Какому придурку придет в голову распространять действие КУПАП на физических лиц, которые несут ответственность по дисциплинарным уставам? Насчет миллионных штрафов. Зачем платить больше? Ведь стоит только оформить заказчиком гражданина и максимальный штраф за выполнение работ на объекте V категории сложности без "дозволу" тянет всего на 11900-13600 грн. Дулю вам, а не миллион!
  14. Ну конечно же, не 2012, а 2013! Будет выглядеть так: Легализация самовольного строительства. Выполняю обследование самозастроя с «Отчетом о проведении технического обследования» (приказ Минрегиона от 19.03.2013 № 95— действует с 29.04.2013). Сертификат эксперта хх № хххххх. Тел. ххх-ххххххх
  15. Смотрите п.3.8 "Порядка ..." - для граждан (в Порядке ошибочно написали "для фізичних осіб") от 5х17 до 10х17 грн; - для юридических лиц и физических лиц-предпринимателей (в Порядке ошибочно написали только на "юридичних осіб") - 10 мз (10 000 грн). Точно такие ошибки допущены в законе zakon4.rada.gov.ua/laws/show/5496-17 Более того, в этом же законе забыли о сельскохозяйственных зданиях. Похоже, за них штрафовать по закону не будут вообще, а только смогут оштрафовать граждан-собственников по ст.97 КУПАП. А поначалу показалось, что вопрос праздный.
  16. За что купил - за то и продаю: archiforum.org.ua/viewtopic.php?pid=4989#p4989 "Одна коллега в Киеве со слов её заказчика рассказала следующее: подать декларацию невозможно из-за пристального внимания ГАСКа к её заполнению (вплоть до знаков пунктуации и пробелов), а услуги аккредитованной фирмочки по правильному заполнению стоят 10 долларов за 1 метр общей площади (речь о коттеджах.). Следовательно, дом 100 метров обойдётся в 1000 долларов, соответственно, дом в 800 метров - в 8000.Ну, что ж, при таком притоке средств г-ну Рыбаку можно и не особо стесняться в расходах - archiforum.org.ua/viewtopic.php?id=268. Г-да прокуроры же в этот момент, видимо, заняты более важными делами."
  17. А Сойка - молодец! Персональный клип для Сойки: P.S.: Предлагаю всем участникам форума (писателям и читателям) завтра выставить в местных рекламных газетах следующее объявление (с возможными вариациями): Легализация самовольного строительства. Выполняю обследование самозастроя с «Отчетом о проведении технического обследования» (приказ Минрегиона от 19.03.2012 № 95 — действует с 29.04.2013). Сертификат эксперта хх № хххххх. Тел. ххх-ххххххх
  18. Это все про паспорт технического состояния (НПАОП 45.2-1.01-98). Не путайте его с техническим паспортом (Инструкция... - zakon1.rada.gov.ua/laws/show/z0582-01). Кстати, с паспортом технического состояния тоже занятная история. В нашем царстве-государстве последнее время происходят глобальные изменения. Не буду давать им свою оценку - не в моей компетенции, хотя многие изменения мне симпатичны. Так вот, были такие кампании, которые назывались "административная реформа", а после нее - "оптимизация". В результате первой кампании существенно изменились функции многих государственных органов. А вторая кампания еще более усугубила процесс. К чему вся эта предыстория - она касается обследования зданий непосредственно. В результате админреформы вопросы обследования зданий отдали инспекции ГАСКа. Это легко определить. Каждый центральный орган исполнительной власти может внимательно прочитать собственное положение, утвержденное Президентом и убедиться в моей правоте. Самый большой прикол, что охрана труда (Держгірпромнагляд) имела в виду все эти положения и проч. Главный учебно-методический центр продолжает готовить экспертов технических (з проведення експертизи проектної документації об'єктів будівництва, обстеження будівель і споруд) - gnmc.kiev.ua/index.php?option=com_content&task=view&id=18&Itemid=38 , а инспекторы продолжают писать предписания...
  19. Здесь уже InSAn сообщал (пост 618), что сегодня будет только опубликован. Добавлено через 13 минут Вы рассуждаете как здравомыслящий человек. В "Порядке..." же написано: "...2.7. Технічне обстеження об’єктів... проводиться під час їх технічної інвентаризації з подальшою видачею технічного паспорта." Такая формулировка допускает возможность, что "Звіт..." составляется одновременно с составлением техпаспорта. Но не факт. Что такое "выдача техпаспорта после технического обследования" - понимайте как хотите. Я подозреваю, что в Минрегионе свято верят, что техпаспорт удостоверяет техническое состояние строительных конструкций и всего здания в целом. Наивные.
  20. Дело в том, что тот "Висновок..." не имеет никакого отношения к "Звіту...". Обратите внимание: "процент износа", "инвентаризационная стоимость". Эти термины не имеют абсолютно никакого отношения к техническому состоянию строительных конструкций и к надежности здания (сооружения). Так называемое "определение технического состояния" во время технической инвентаризации выполняется только ради определения "инвентаризационной стоимости". Инвентаризаторы пользуются методикой СОУ ЖКГ 75.11 – 35077234.0015:2009, в п.4.2 которого откровенно пишется: "Правила не поширюються на визначення фізичного зносу будинків, їх елементів... на випадки визначення впливу фізичного зносу на несучу спроможність конструкцій." И вот эти ребята, не имеющие понятия о расчетах строительных конструкций, не умеющие определить фактический резерв прочности, выдают "маляву", что здание безопасно, живите и не бойтесь... Вам не стало жутко от такой наглости? Возможно, я сгущаю краски. Вполне вероятно, что люди, выдавшие Вам эту бумагу, хорошо учились в институте и имеют элементарные понятия о расчете строительных конструкций. Еще более вероятно, что в таком простом объекте, как усадебный дом, не будет реальных угроз обрушения, либо постоянно раскрывающихся трещин на "еврейском ремонте". Наглость заключается в том, что выдается бумага, за содержание которой никто не несет ответственности. Эта бумага выходит за пределы компетенции "инженера технической инвентаризации". За такой "Висновок..." может нести ответственность только эксперт с сертификатом для вида работ "Технічне обстеження будівель і споруд".
  21. Был на днях в родном селе. Картина называется "После войны". Даже еще хуже. В войну на огород упала одна бомба. В этом месте постоянно рос осот, который невозможно было вывести. Дом, построенный до революции, пережил гражданскую и отечественную, коллективизацию и голодомор. Не смог пережить приватизацию. Работы в селе не стало. Одну школу закрыли и брат (учитель) теперь бичует в городе. Дом и участок в пол-гектара никому не нужны. Осотом зарос даже асфальт во дворе, ромы потихоньку разбирают дом на составляющие... За деньги, которые нужно потратить на оформление земли и дома, можно купить два-три таких дома. Сорок километров от областного центра. Там где кончается Родина... Приказ № 95 уже на сайте Рады: zakon4.rada.gov.ua/laws/show/z0612-13
  22. Мы то с Вами прекрасно умеем читать. И употреблять на форуме сленг. Нам можно. Неважно, как мы с Вами отвечаем на свои вопросы. Большинство, и я в том числе, участвуют в обсуждениях на форуме для того, чтобы поднять собственный уровень эрудиции. Это прекрасно, что мы имеем такую возможность высказать свое мнение, пусть оно и окажется неправильным. Удивление и недоумение вызывают нормативно-правовые акты, в которых используются ненормативные термины. В результате все истолковывается двояко, в зависимости от настроения контролирующего чиновника. Разве им трудно было записать: "...відповідно до кваліфікаційного сертифіката відповідального виконавця виду робіт (послуг), пов'язаних із створенням об'єкта архітектури - технічне обстеження будівель і споруд"?
×
×
  • Створити...